W raporcie podkreślono, że Polska jest największym rynkiem usług OTT (over-the-top) w Europie Środkowo-Wschodniej, najszybciej rozwijających się rynków pod względem przychodów w całym okresie objętym prognozą PwC.
Jak już wspomniano, przychody w sektorze mediów i rozrywki znacznie spadły (o 6 proc.) w wyniku pandemii COVID-19, a ograniczenia społeczne i ekonomiczne uderzają szczególnie w teatry, konwencje biznesowe i koncerty.
Autorzy raportu stwierdzili, że pandemia dotknęła również branżę prasową, powodując jej kurczenie się w średnim rocznym tempie 2,79 procent do 2025 r.
Zdaniem ekspertów epidemia nie pogorszyła stanu rynku reklamy internetowej w Polsce, który jest drugim co do wielkości po Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Wzrost polskiego rynku telewizji i wideo w latach 2020-2025 został oszacowany przez ekspertów średnio na 1,48 proc. rocznie, przy czym największy udział przychodów pochodził z abonamentów na usługi telewizyjne.
W segmencie kin przychody w 2020 roku były 3,5 razy niższe niż w 2019 roku. Przewidywano, że odreagowanie powinno nastąpić w 2021 r., ale powrót do liczb z 2019 r. nastąpi najwcześniej w 2023 r.
Według PwC najszybsze tempo wzrostu odnotują do 2025 r. usługi wirtualnej rzeczywistości (VR), kino, reklama OOH (w tym reklama w mediach cyfrowych) oraz OTT.
Source: polskieradio24.pl